top of page

Prvi Transnacionalni sastanak partnerskih škola Erasmus+ projekta

U periodu od 12. do 16. prosinca 2016. godine, u sklopu Erasmus + KA 2 projekta „I am being an ecological person“ u mjestu Fethiye u Turskoj boravile su članice projektnog tima OŠ Izidora Poljaka Višnjica Ivana Karpov, Slavica Cingesar i Ankica Gotić. Prisustvovale su na prvom transnacionalnom sastanku projektnih partnera iz četiri europske zemlje: Turske, Grčke, Poljske i Hrvatske.

Cilj projekta „I am being an ecological person“ je realizirati dvogodišnji projekt s četiri partnerske škole iz Europe te provesti radionice iz područja ekologije i engleskog jezika u Turskoj, Grčkoj, Poljskoj i Hrvatskoj.

Zadaci projkta su: poticanje ekološke osviještenosti, podizanje svijesti o šteti koju nanosimo prirodi, poučavanje o principima ekološki prihvatljivog načina života, upoznavanje s pojmom ekološkog otiska i otkrivanje načina za smanjivanje ekološkog otiska svakog pojedinca, upoznavanje s pojmom održivog razvoja u okviru ekologije i traženje načina za doprinos održivom razvoju, osposobljavanje za uspješnu komunikaciju primjenom stečenih znanja, poticanje interkulturalnosti i usavršavanje vještine korištenja stranog jezika putem rada na projektu.

Radni dio sastanka bio je vrlo opsežan. Sa partnerima smo dogovorili detaljne aktivnosti tijekom dvogodišnjeg razdoblja te uskladili datume svih mobilnosti. Radni jezik sastanka bio je engleski.

Prvi dan sastanka koordinatori projekta, turska škola Çalıca Secondary School otvorili su nam svoje učionice i upoznali nas s učenicima i njihovim radom. Učenici, učitelji, zaposlenici škole kao i roditelji ljubazno su dočekali svoje goste. Putem prezentacije i mi smo predstavili svoju školu i ekološke aktivnosti koje se provode tijekom školske godine. Isto su učinile i preostale dvije partnerske škole – grčka škola The 1st Gymnasium of Acharnes i poljska škola Zespol Szkol Nr 3. U nastavku sastanka razrađeni su detalji projekta i raspodijeljene su dužnosti i odgovornosti među partnerima. Također je potpisan partnerski sporazum između škola sudionica. Nakon ručka s tradicionalnim jelima koja su za nas pripremile majke učenika i učiteljice, posjetili smo službene institucije grada Fethiye gdje smo toplo dočekani od strane gradonačelnika, pročelnika za školstvo i pročelnice za kulturne i društvene poslove. U večernjem dijelu sastanka proveli smo evaluaciju već realiziranih projektnih zadataka.

Drugog dana sastanak je održan u ekoselu Tangala, gdje smo se na licu mjesta upoznali s aktivnostima u kojima će naši učenici sudjelovati prilikom posjeta Turskoj 2018. godine. Također smo proučavali školske kurikulume i predložili metode kojima se rezultati projekta mogu integrirati u pojedine nastavne jedinice tijekom redovnog nastavnog procesa u osnovnoj školi. Određen je projektni tim za upravljanje budžetom te tim za prevenciju rizičnih situacija. Istaknute su potencijalne rizične situacije te su predložene metode za prevenciju.

Trećeg dana određeni su točni datumi svih mobilnosti i detaljno je razrađen plan pojedinih aktivnosti. Istaknuta je važnost diseminacije i dogovoreni načini na koje će se rezultati projekta primjenjivati i proširiti u lokalnu zajednicu i na druge škole. Veliku važnost pritom ima uloga medija.

Osim radnih sastanaka, ljubazni domaćini upoznali su nas sa svojim gradom i okolnim mjestima. Tako smo imale priliku boraviti na prekrasnoj i poznatoj plaži Oludeniz na obali Sredozemnog mora. Bile smo i na gradskoj plaži i šetnici uz more. Posjetile smo tradicionalne suvenirnice, kušali smo tradicionlna slana i slatka jela. Družili smo se i razmijenili iskustva s učiteljima iz parterskih škola. Veselimo se sljedećem susretu s našim partnerima koji će biti u ožujku 2017. kada će putovati učenici i krajem svibnja 2017. kada ćemo ugostiti učitelje u našoj maloj Donjoj Višnjici. Do tada ćemo vrijedno raditi na projektnim zadacima kako bi se naš projekt u potpunosti realizirao.

Ivana Karpov i Ankica Gotić

Categories
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
bottom of page